Projekcja filmu ZYGMUNT HÜBNER – GRA Z RZECZYWISTOŚCIĄ

„ZYGMUNT HÜBNER. GRA Z RZECZYWISTOŚCIĄ” – O WOLNOŚCI ARTYSTY W CYKLU
DOC LAB POLAND HOT SELECTION

 

W najbliższy wtorek 3 października, w warszawskim Faktycznym Domu Kultury odbędzie się kolejny pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Widzowie zobaczą film „Zygmunt Hübner. Gra z rzeczywistością” w reżyserii reż. Edyty Wróblewskiej, produkcji Marty Golby, rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND 2016.

Wtorek, 3 października
Faktyczny Dom Kultury, ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12; godz. 19.00

Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.

Wstęp bezpłatny!

ZYGMUNT HÜBNER. GRA Z RZECZYWISTOŚCIĄ
2017, 62 min.

Jak artyści walczą z autorytarną władzą? Dlaczego to teatr jest często pierwszym głosem sprzeciwu wobec narzuconego reżimu?

Aktorzy rzucali dla niego pracę w innych teatrach. Ci, którzy z nim współpracowali, twierdzili, że nigdy nie doświadczyli takiej wolności twórczej. Kim był? Jak funkcjonował w zakłamanej rzeczywistości tamtych czasów, w systemie, który narzucał jedynie słuszny sposób myślenia? Jakich sposobów używał, żeby przechytrzyć autorytarną władzę i cenzurę?

Twórcza sylwetka jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, aktora i niezapomnianego pedagoga oraz dyrektora wielu teatrów. Film przedstawia Zygmunta Hübnera jako artystę wpisanego w kontekst polityczny, lecz także potrafiącego sformułować autonomiczny głos pomimo ponurej rzeczywistości PRL-u. Dokument jest także hołdem dla wizji teatru, jaki proponował Hübner – rzeczowego, zapraszającego widza do rozmowy i oddanego istotnym sprawom społeczeństwa. Teatru, „który się wtrąca”.

O bohaterze mówią w filmie: Ewa Dałkowska, Janusz Gajos, Joanna Hübner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Michał Komar, Tadeusz Nyczek, Wojciech Pszoniak, Maciej Rayzacher, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.