MAŁGORZATA BOGAJEWSKA LAUREATKĄ IX EDYCJI NAGRODY IM. ZYGMUNTA HÜBNERA „CZŁOWIEK TEATRU 2022”. DARIA WIKTORIA KOPIEC LAUREATKĄ III EDYCJI WYRÓŻNIENIA „ZŁOTY PROLOG 2022”

Uroczyste wręczenie Nagrody i Wyróżnienia miało miejsce 28 marca 2022 w Teatrze Powszechnym. Wieczór prowadzili członkowie zarządu Fundacji: Wojciech Adamczyk i Jan Buchwald. Oprawę plastyczną uroczystości zapewnił Paweł Dobrzycki.
W trakcie wieczoru przedstawiono felieton Zygmunta Hübnera z tomu „Loki na łysinie”, zatytułowany „Gest”, w świetnej interpretacji Mirosławy Dubrawskiej. Tekst, napisany w roku 1982 zabrzmiał, zdaniem obecnych, bardzo aktualnie. Można go posłuchać tu: http://www.zygmunthubner.pl/Loki_na_lysinie

Maria Robaszkiewicz przypominała „Deklarację Programową Teatru Powszechnego w Warszawie”, autorstwa Zygmunta Hübnera, która stanowi integralną część Regulaminu Nagrody .

Laureatką IX edycji Nagrody im. Zygmunta Hübnera „CZŁOWIEK TEATRU 2022” została Małgorzata Bogajewska.

Małgorzata Bogajewska jest wielokrotnie nagradzaną polską reżyserką teatralną. Studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwo w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych oraz scenopisarstwo na Camerimage Film School w Toruniu. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002).
W latach 2004-2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Sceny Dramatycznej Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.
Od 2016 jest dyrektorem Teatru Ludowego w Krakowie, który prowadzi z mierzonym licznymi nagrodami sukcesem oraz niezwykłym wyczuciem na etyczne problemy współczesnego świata.

Laudację poświęconą laureatce wygłosił przedstawiciel Kapituły Nagrody Robert Talarczyk.

(Więcej informacji w zakładce Nagroda – Laureaci.)

Serdecznie gratulujemy!

Małgorzata Bogajewska uhonorowana została rzeźbą dłuta Jana Wojciechowskiego, przedstawiającą twarz-maskę Zygmunta Hübnera.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrodę finansową dla Laureata, a Mecenasem uroczystości był Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera.

Po raz trzeci przyznano także Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG, dla twórcy na początku drogi, który w nowatorski, sobie właściwy sposób, realizuje hübnerowskie idee teatru.

Decyzją Rady Fundacji, laureatem III edycji Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG 2022 została Daria Wiktoria Kopiec.

Wyróżniona twórczyni otrzymała podpisany przez członków Rady Fundacji dyplom oraz 1g sztabkę złota, która stanowi integralną część materialnej postaci Wyróżnienia.

Sylwetkę Laureatki i uzasadnienie decyzji Rady Fundacji przedstawiła jej przewodnicząca Joanna Hübner  – Wojciechowska.

Daria Wiktoria Kopiec jest reżyserką filmową i teatralną. Absolwentka Animacji na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka licznych nagród w Polsce i na arenie międzynarodowej. Podejmuje się ciekawych, niebanalnych wyzwań tematycznych, dba o formę, zwykle skromną, ale przemyślaną, konsekwentną i utrzymaną w dobrym smaku, umie pracować z aktorami, dba o komunikatywność przekazu.

(Więcej informacji w zakładce Wyróżnienie – Wyróżnieni)

Serdecznie gratulujemy!

fot. Marta Ankiersztejn – Węgier