DOROTA BUCHWALD LAUREATKĄ VII EDYCJI NAGRODY IM. ZYGMUNTA HÜBNERA „CZŁOWIEK TEATRU 2020”. MAGDALENA DRAB LAUREATKĄ I EDYCJI WYRÓŻNIENIA „ZŁOTY PROLOG 2020”

Wydarzenie to planowane było wcześniej na 23 marca br., dokładnie w 90. rocznicę urodzin Patrona Nagrody. Do tej rocznicy nawiązano podczas wieczoru, prezentując zdjęcia i listy z prywatnego archiwum rodzinnego (fragmenty przeczytał Olgierd Łukaszewicz), udostępnione przez Joannę Hübner – Wojciechowską.
Poinformowano także, że staraniem Fundacji powstała w Warszawie ulica Zygmunta Hübnera, usytuowana na Żoliborzu.
Anna Seniuk przypominała „Deklarację Programową Teatru Powszechnego w Warszawie”, autorstwa Zygmunta Hübnera.

Laureatką VII edycji Nagrody im. Zygmunta Hübnera „CZŁOWIEK TEATRU 2020” została Dorota Buchwald.
Dorota Buchwald jest teatrologiem, od trzydziestu lat dokumentującym historię i współczesny stan teatru polskiego. Prowadziła prace Działu Dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich oraz Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej w Instytucie Teatralnym. Współtworzyła od podstaw Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, kierując nim jako dyrektor w latach 2014-2018.
Redaktorka miesięcznika „Dialog” w latach 1995 – 2013. Wydawczyni, autorka i współautorka oraz redaktorka wielu publikacji z dziedziny historii teatru oraz badań teatrologicznych, współautorka i kuratorka wystaw, inicjatorka licznych programów, mających na celu popularyzację sztuki teatru oraz propagowanie publicznego charakteru jej obecności i roli w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

(Więcej informacji w zakładce Nagroda – Laureaci.)

Serdecznie gratulujemy!

Dorota Buchwald uhonorowana została rzeźbą dłuta Jana Wojciechowskiego,  przedstawiającą twarz-maskę Zygmunta Hübnera.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrodę finansową dla Laureata, a Mecenasem uroczystości było miasto st. Warszawa.

Nagrodę wręczyliśmy 21 września 2020 roku w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera.

Po raz pierwszy przyznano także Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera „Złoty Prolog” , dla twórcy na początku drogi, który w nowatorski, sobie właściwy sposób, realizuje hübnerowskie idee teatru.

Decyzją Rady Fundacji, laureatką I edycji Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera „Złoty Prolog” 2020 została Magdalena Drab,

Magdalena Drab – aktorka, reżyserka, dramatopisarka. Absolwentka łódzkiej PWSFTviT, związana z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (debiut w 2012 r.), występuje jako aktorka także na innych scenach Polski. Jako dramatopisarka jest laureatką najważniejszych nagród w tej dziedzinie. Od lat jest liderką off-owego Teatru Zamiast w Łodzi. Jako reżyserka w teatrze zawodowym debiutowała w 2017 roku. Reżyseruje w Teatrze w Legnicy i w innych teatrach. Drab ceni warsztat i rzemiosło, co widać w jej przedstawieniach. Nominowana do Paszportu „Polityki” 2019 w kategorii „teatr” – za dramat „Wyzwolenia”, współczesną parafrazę dzieła Wyspiańskiego i uparcie powtarzane pytanie: kim jestem. „Olśniewająco wszechstronny talent, jaki wykwitł nam na teatralnej glebie”.

fot. Marta Ankiersztejn – Węgier