Film „Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością”

W bieżącym roku zostanie pokazany, zainicjowany przez naszą Fundację film, poświęcony osobie i twórczości naszego Patrona.

Zygmunt Hübner działał twórczo w latach 1952-1989. Te cztery dekady historii Polski, to czasy mocno reglamentowanej wolności, gdy przestrzeń sztuki, w tym teatru, stawała się często jedyną realną przestrzenią wolnej myśli: obywatelskiej, etycznej, politycznej i społecznej – miejscem wyrażania, w mniej lub bardziej otwarty sposób, poglądów innych niż oficjalnie obowiązujące.
ZH, jako człowiek teatru par excellence: aktor, reżyser, pedagog, dyrektor i pisarz – poprzez odpowiednie, nieprzypadkowe wybory repertuarowe, staranną analizę i interpretację myśli autorów literackich, własne pisarstwo, a także sposób prowadzenia teatrów i kierowania zespołami – niezwykle świadomie i odpowiedzialnie poszerzał tę przestrzeń wolności myśli, postaw i przekonań, rozgrywając, inteligentną, wyrafinowaną partię szachów z władzami państwowymi dla dobra publiczności.
Z inicjatywy Fundacji powstaje film o znamiennym tytule: Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością, w reżyserii Edyty Wróblewskiej.

Produkcja: Endorfina Studio

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego